
Чемпіонат світу з легкої атлетики завершився, а успіх ми маємо лише у стрибках у висоту. Чому?
- Бо це елітний для України вид спорту, який має тривалу і успішну історію, - каже "Експресу" заслужений тренер України зі стрибків у висоту Валерій Лебедюк. - Ще починаючи з Брумеля, який навчався у Львові, Володимира Ященка - рекордсмена світу, Рудольфа Поварніцина і так далі. Україна має просто супершколу зі стрибків у висоту, можливо, навіть найкращу у світі.
Існує неофіційний залік країн по дисциплінах легкої атлетики. Так от Україна у ньому, саме у стрибках у висоту, посідає перше місце у світі. Він об"єднує результати виступів як дорослих на Олімпіадах, чемпіонатах світу, так і юніорів, юнаків і так далі.
- Чому інші види легкої атлетики "мовчали" у Лондоні?
- Інші види легкої атлетики - це види функціональної підготовки. У спринті, витривалості крім вміння тренера потрібна хороша база відновлення. При чому це відновлення має бути на світовому рівні. А в Україні воно взагалі відсутнє. Тому останніми роками наша легка атлетика здає свої позиції. Тут і допінгові скандали, і жорстка політика ІААФ у плані фармакології.
Тому ці види втрачають. Ми ж не маємо такої можливості як американці чи навіть поляки тренуватися і, найголовніше, відновлюватись.
Немає ні лабораторій, ні сучасних досягнень, ні наукових груп, які б супроводжували атлетів. З Усейном Болтом працює сім фізіотерапевтів, масажистів та інших фахівців. І це не допінг! Ці всі зусилля спрямовані на те, що зберегти здоров"я спортсмена при великих навантаженнях.
Натомість стрибки у висоту є технічним видом легкої атлетики. Тут усі зусилля йдуть на техніку виконання стрибка. Ми не так сильно залежні від функціонального стану, від фармакології. Тут запорукою успіху спортсмена є більше вроджені якості - сміливість, координаційні здібності, будова тіла. Тренерам залишається лише відшукати людину з такими даними, підтягнути технічну сторону, підняти фізіологію і можна отримати спортсмена світового рівня. Так, нам також потрібна фармакологія, відновлення, але значно менше, ніж спринтерам...