Інтелектуальні чемпіони

У Сербії завершилась фінальна частина особистого чемпіонату світу з шахової композиції. У нас чотири золоті та дві срібні нагороди у восьми видах змагань.

Детальніше про цей успіх читачам "Експресу" розповів заслужений майстер спорту України з шахів, гросмейстер і міжнародний арбітр з шахової композиції Валерій Семененко.

 

- Особистий чемпіонат світу з шахової композиції триває три роки, - каже наш співрозмовник. -- Це найтриваліші змагання у світі серед усіх видів спорту. Дотепер ми змагалися дістанційно.  А в Сербії була фінальна частина цих змагань.

 

Щоб було зрозуміліше, як ми виступили, наведу такий приклад. Росія є світовим лідером у шаховій композиції, там на це виділяються солідні гроші. У нас на ці змагання держава не дала ні копійки. Так от, ми здобули чотири золоті нагороди, а Росія - дві. Ми виступаємо та перемагаємо лише на ентузіазмі.

 

- Ви кажете, що держава не дає вам жодної копійки?

 

- На цей чемпіонат світу у Белград усі гросмейстери їздили за свої власні гроші. Ми просили у держави підтримки, але нам порадили шукати позабюджетне фінансування. І тепер, коли ми здобули чотири золоті нагороди, я звернувся Федерації шахів України щодо компенсації витрат бодайчемпіонам світу. Так мене за це назвали шантажистом.

 

Ви можете собі уявити, щоб така ситуація була, скажімо, у футболі. Щоб футболіст їздив на змагання за власні гроші. Більше того, займався усією паперовою тяганиною, сам організовував поїздки і так далі. А в нас це звичайна ситуація. І це при тому, що шахова композиція була першим командним змаганням в історії Незалежної України, яка принесла країні золоту медаль чемпіонату світу. Тоді, у 1997-му, ми були першими в історії країни чемпіонами світу і ось така віддяка. Скажу більше, ми зараз судимось з Міністерством молоді та спорту України.

 

- Це як?

 

- Так, подали позов до суду на Міністерство. А який у нас вихід? Міністерство відмовилось виплачувати винагороди за успішні виступи на двох попередніх чемпіонатах світу – особистому та командному. Є Постанова Кабміну, у якій чітко прописано за які заслуги і за які перемоги виплачують винагороди спортсменам. Тобто за законом наші чемпіони мають отримати грошові винагороди, але нам їх не дали. Ми зверталися до міністра, пояснювали ситуацію, але він порадив звертатися до суду.  От ми і подали позов до суду. Сімнадцять шахістів, серед яких 8 заслужених майстрів спорту України, судяться зміністерством, замість того, щоб зосереджуватись на підготовці та участі у чемпіонатах світу.

 

- Чим пояснюють відмову фінансувати ваш вид спорту?

 

- Відсутністю коштів. Хоча на підготовку до Олімпіади виділили 250 мільйонів гривень. Планували щонайменш 20 медалей. І що ми маємо зараз? Вже навіть острови Фіджі нас випереджають за нагородами. А той вид спорту, який реально здобуває нагороди і збільшує авторитет країни, ігнорується повністю. 

Це шахістів є багато, а людей, які складають шахові композиції - обмаль. Це як зі ста музикантів лише один вміє писати музику. Так само у нас. Це творчість, мистецтво.

 

- За перемогу на чемпіонаті світу передбачена якась винагорода? 

 

- На самому чемпіонаті ні. Нам дали лише медалі. Це не комерційні змагання. А виплата грошових винагород спортсменам та тренерам передбачена Постановою Кабінету міністрів України. Сподіваємось, що у найближчий час ми отримаємо гарантовані державою винагороди.

 

Максим КАЧУРІВСЬКИЙ

Читайте також:

ексклюзив

Вихованець южненського “Хіміка” – Сергій Скіра нещодавно перебрався у табір “Монако”. На сьогодні віце-чемпіон чемпіонату Франції має сплатити южненському “Хіміку” 7 тисяч євро.
Рефері відзначив безлад у футболі
"У нас відбувається хаос у технічній зоні під час матчів Прем"єр-ліги, - заявив Плюс Спорту відомий в минулому суддя Мирослав Ступар, - Згідно з правилами, по

Новини

15:00
“На лижах я - з двох років", - каже Аннамарі Данча.
13:00
Змін зазнала керівна ланка “Будівельника” та “Харківських соколів”.
13:00
Експерти і вболівальники вважають, що винен у цьому Мессі.
14:00
Італійський клуб, за даними ЗМІ, готовий заплатити за українця 12 мільйонів євро.
11:00
В його епіцентрі опинився найкращий бомбардир чемпіонату Шахаб Захеді.
14:00
Спортсмен розповідає "Експресу" найцікавіше про перебіг змагань.
14:00
Навіть в готельних номерах вони продовжують активно тренуватися.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.